Módszertani, strukturális és kapacitásfejlesztés a lakosság mentális egészségfejlesztésére irányuló beavatkozások támogatására
Projektazonosító: HU12-0001-PP3-2016
Projektgazda/Projekt Promoter | Országos Tisztifőorvosi Hivatal/National Medical Officer Service |
Program Operátor/Programme Operator | Állami Egészségügyi Ellátó Központ/ National Healthcare Services Center |
Megvalósítási időszak/Implementation period | 2016.05.01-2017.04.30. |
Hazai Projekt Partnerek/National Project Partner | - |
Donor Projekt Partner/Donor Project Partner | - |
Összköltség / Total budget (EUR) | 1 187 392 311 HUF/ 3 909 754,07 EUR |
EGT/Norvég támogatás összege / EEA/Norwegian Grant (EUR) | 1 187 392 311 HUF/ 3 909 754,07 EUR |
A projektidőszak célkitűzései a következő 5 pontban foglalhatóak össze:
- Projekt támogató módszertani központ (MK) felállítása.
- 6 db egészségfejlesztési iroda (EFI) lelki egészségközpont (LEK) funkciókkal történő bővítése pilot jelleggel.
- Tevékenységekről (1. és 2. célkitűzés) pilot analízis készítése.
- Országos kiterjesztéshez szükséges módszertani fejlesztések megvalósítása, működési modellek kidolgozása.
- Az „egészséget minden szakmapolitikában” szellemében interszektoriális munkacsoportok létrehozása.
A projektmenedzsment és a projekt szakmai vezetése felállítja a projekt támogató módszertani központot (MK), illetve az azt támogató külső szakértői hálózatot, és együttesen felelnek a hat Egészségfejlesztési Iroda Lelki Egészségközpont funkciókkal történő bővítésének szakmai és módszertani háttértámogatásáért, illetve elkészítik a LEK működését támogató módszertani anyagokat, eljárásrendeket, kutatásokat, felméréseket és képzési anyagokat. Ezzel párhuzamosan pilot jelleggel a 6 db egészségfejlesztési iroda (EFI) lelki egészségközpont (LEK) funkciókkal történő bővítése is megvalósul. A lelki egészség központok a lakosság széles rétegei felé közvetítik azt a szemléletet, hogy a lelki egészség érték, melynek megőrzéséhez minden társadalmi szereplő aktívan hozzájárul. Aki pedig támogatásra szorul, nincs egyedül, mert mindenki számára elérhető a személyére szabott, szakmailag megalapozott és kölcsönös együttműködésre épülő segítség.
A központ minden tevékenysége arra irányul, hogy a helyi közösség tagjai jobban megismerjék a lelki egészség elérésének és fenntartásának útjait, valamint felismerjék a mentális betegségek jeleit, a megelőzés, támogatás és segítségkérés fontosságát és lehetőségeit.
A pilot program keretében megvalósuló fő tevékenységek a következők:
- A hat EFI/LEK elkészíti a célzott terület/járás mentális egészségmutatóiból álló problématérképet a működési területükön található, mentális egészségszempontból releváns humán szolgáltatási kapacitások feltérképezése céljából, valamint a terület hálótérképét is. Ezt követően az adatokat átadják a MK részére az adatbázis továbbgondozása céljából.
- Az EFI/LEK azonosítja a területén zajló jó gyakorlatokat. A jó gyakorlatokat speciális, erre készített eljárásrendek segítségével értékeli, előmozdítja azok elterjesztését, többek között azzal, hogy a befutó helyi adatokból a MK jó gyakorlattárat épít.
- A hat EFI/LEK – a probléma- és kapacitástérkép elkészítését követően – megkezdi a rendszerelemzést, a helyi szinergiák feltárását, a hálózatépítést, szükséges oktatások és képzések lebonyolítását.
- A releváns EFI/LEK megvizsgálja a személyre szabott (gyógyító-megelőző) egészségügyi szolgáltatások illeszkedését, szinergiáját a helyi egészségügyi szolgáltatási rendszerekkel.
- A LEK munkatársak részt vesznek az EFI releváns egészségfejlesztési tevékenységeiben, lakossági kommunikációs események szervezésében, ezáltal biztosítva a meglévő programok komplexitását és megvalósításukat.
A projekt zárása előtt a hat különböző EFI/LEK-ben, MK-ban lezajlott programról, tevékenységekről részletes elemzés, pilotanalízis készül.
Az EFI-LEK munkatársak számára a pilot program figyelembevételével támogató módszertani anyagok készülnek, melyek egyfelől segítik a szakmai tevékenységek egységes szakmai színvonalon történő megvalósulását, másfelől összekötik az EFI-k meglévő tevékenységeit az újonnan bevezetésre kerülő lelki-egészséghez kapcsolódó tevékenységekkel, így biztosítva a komplex és egységes tevékenység-portfóliót.
Az „Egészséget minden szakmapolitikában” szellemében interszektoriális, 10 témaspecifikus munkacsoport – Köznevelési, Szociális ágazat, Ifjúság- és családvédelmi, Társadalmi felzárkózási, Egészségügyi, Környezeti, Média és kommunikációs, Jogi, Munkahelyi/gazdasági, Idősügyi – működik a projekt időszaka alatt. Az egyes munkacsoportok feladata a saját területükre vonatkozó szakmai/szakmapolitikai ajánlások megfogalmazása arra vonatkozóan, hogy milyen beavatkozásokkal, szervezeti, finanszírozási és jogi módosításokkal érhető el, hogy az adott terület hozzájáruljon a lelki egészség fenntartás javításához, a lelki jóllét eléréséhez.
Médiamegjelenések:
Mentális egészségfejlesztési projektet indít az OTH
Mentális egészségfejlesztési projektet indít az OTH
A norvég alapok pénzén fejlesztheti mentális egészségét a magyar
Lelki Egészség Központokat alakít ki az Országos Tisztifőorvosi Hivatal
ÁNTSZ: mentális egészségügyi program indul
Mentális egészségfejlesztési projektet indít az OTH
Lelki egészséggel foglalkozó központok nyílnak
A norvég alapok pénzén fejlesztheti mentális egészségét a magyar